Podział zmian skórnych


Najważniejszym pojęciem używanym w dermatologii jest wykwit podstawowy, ponieważ to od niego rozpoczynają się wszystkie choroby skóry.

Podział zmian skórnych

Najważniejszym pojęciem używanym w dermatologii jest wykwit podstawowy, ponieważ to od niego rozpoczynają się wszystkie choroby skóry. Jego identyfikacja pozwala na szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Plama to wykwit podstawowy znajdujący się na powierzchni skóry, nie jest wyczuwalny palcami, odróżnia się jedynie kolorem.

Wyróżnia się:

  • plamy barwnikowe związane z odkładaniem się melaniny w skórze, np. piegi;
  • plamy naczyniowe powstające w wyniku rozszerzenia naczyń lub nowotworów naczyń;
  • plamy złogowe, np. przy zatruciu rtęcią.

Bąbel pokrzywkowy to zmiana unosząca się ponad powierzchnię skóry, zazwyczaj koloru białego lub różowego. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i równie szybkim znikaniem. Jest bolesny, ale nie pozostaje po nim ślad na skórze.

Grudka jest wyraźnie wyczuwalna pod palcami i odgraniczona od zdrowej tkanki. Wyróżnia się kolorem i spoistością. Po ustąpieniu nie pozostawia śladów na skórze. Guzek rośnie powyżej powierzchni skóry. Niestety ma tendencję do rozpadu (pękania) przez co po ustąpieniu pozostawia blizny. Z kolei guz to zmiana o większych rozmiarach dodatkowo atakująca tkankę podskórną. Może mieć charakter zapalny lub nowotworowy.

Pęcherzyk i pęcherz i zmiany wyniosłe ponad powierzchnię skóry wypełnione płynem surowiczym. Rozróżnia się je ze względu na rozmiar, a granica to 0,5 cm. Krosta to pęcherz lub pęcherzyk wypełniony treścią ropną, a nie surowiczą.

Nadżerka to ubytek naskórka, który powstaje w wyniku jego zniszczenia przez proces chorobowy. Ustępuje bez pozostawienia śladu na skórze.

Owrzodzenie to głębsza nadżerka sięgająca aż do skóry właściwej. Może powstawać na podłożu grudek, krost lub guzów. Przykładem tego typu zmian jest oparzenie i odmrożenie.