Dermatologia estetyczna – korekcja zmarszczek


Zmarszczki są jedną z pierwszych widocznych oznak starzenia. Szczególnie wyczulone na nie są panie, które chcą wyglądać pięknie i młodo jak najdłużej.

Dermatologia estetyczna – korekcja zmarszczek

Zmarszczki są jedną z pierwszych widocznych oznak starzenia. Szczególnie wyczulone na nie są panie, które chcą wyglądać pięknie i młodo jak najdłużej. Dermatologia estetyczna dysponuje wieloma metodami zmniejszania, wypełniania i usuwania zmarszczek.

Toksyna botulinowa, czyli powszechnie znany Botox, podawany jest w celu wygładzania zmarszczek mimicznych poprzecznych i poziomych czoła, wokół oczu i ust, a także tych na szyi. Preparat aplikuje się cienką igłą w odpowiednie miejsca. Działanie Botoxu polega na chemicznym zablokowaniu przebiegów impulsów nerwowych do mięśni mimicznych, co powoduje ich rozluźnienie, a tym samym wygładzenie skóry. Zabieg trwa 15 – 20 minut, a jego efekty widać już po 3 – 14 dniach i utrzymują się one od 4 do 6 miesięcy.

Do wygładzenia zmarszczek utrwalonych stosuje się tzw. wypełniacze, np. kwas hialuronowy, który wiąże wodę w naskórku zapewniając mu gładkość i sprężystość. Jest to preparat o konsystencji plastycznego żelu, który po aplikacji wypełnia ubytek (zmarszczkę) dając bardzo naturalne efekty. Czas zabiegu to 30 – 50 minut, a jego efekty utrzymują się ok. 1 roku.

Sculptra to innowacyjny preparat na bazie kwasu polimlekowego, porównywany do liftingu bezoperacyjnego. Działa dwuetapowo, w pierwszym etapie podana substancja wypełnia zmarszczki, ale po kilku dniach zawarta w żelu woda wchłania się cofając efekt korekcji.

W drugim etapie cząsteczki kwasu inicjują proces syntezy kolagenu i w naturalny sposób odbudowują skórę. Dla otrzymania dobrego efektu należy wykonać 2 – 4 zabiegi w odstępie kilku tygodni. Efekty korekcji utrzymują się od 2 do 5 lat, dla ich podtrzymania zaleca się powtarzać 1 – 2 zabiegi rocznie.