Najczęstsze zmiany skórne


Naturalnym procesem, związanym ze starzeniem się skóry, jest występowanie na niej różnych zmian.

Najczęstsze zmiany skórne

Naturalnym procesem, związanym ze starzeniem się skóry, jest występowanie na niej różnych zmian. W większości przypadków nie są to nowotwory i nie stanowią zagrożenia, ale przeszkadzają w różny sposób, zwłaszcza jeśli są w odkrytych miejscach. Poniżej zostaną opisane niektóre z nich.

Brodawki wirusowe są najczęściej spotykaną wirusową chorobą skóry wywołaną ludzkim wirusem brodawczakowatym HPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub z rzeczami, których dotykała.

Brodawki najczęściej występują na rękach, stopach i w okolicy narządów płciowych, mogą to być zmiany pojedyncze lub liczne wykwity. Zazwyczaj nie powodują rozrostów nowotworowych, ale należy je usunąć chirurgicznie, laserem CO2 lub kriochirurgicznie. Szybkie wycięcie zmiany zwiększa szanse na miejscowe wyleczenie, ogranicza możliwość samozakażenia i rozprzestrzeniania się choroby.

Mięczak zakaźny to twarda, półprzezroczysta zmiana w polorze białym, z której po ucisku wydobywa się kaszkowata zawartość. Jej rozmiar to kilka milimetrów. Podobnie jak brodawka wirusowa nie jest groźna, ale należy ją jak najszybciej usunąć.

Brodawki łojotokowe to łagodne nowotwory o brodawkowej powierzchni, ich kolor może być zbliżony do koloru skóry zdrowej lub przyjmować ciemną, brunatną barwę. Pojawiają się w wieku dojrzałym i u osób starszych. Ich duża ilość może być sygnałem początkowych faz nowotworów narządów wewnętrznych. Brodawki tego typu usuwa się laserowo, kriochirurgicznie lub łyżeczkowaniem.