Choroby skóry głowy


Choroba owłosionej skóry głowy dotyka wiele osób. Najbardziej rozpowszechnione schorzenia to łupież, łojotokowe zapalenie skóry i łysienie.

Choroby skóry głowy

Choroba owłosionej skóry głowy dotyka wiele osób. Najbardziej rozpowszechnione schorzenia to łupież, łojotokowe zapalenie skóry i łysienie.

Łupież to choroba objawiająca się nadmiernym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu występującego na skórze głowy: łupież suchy (zwykły) i tłusty. Pierwszy rodzaj objawia się niewielkimi, suchymi płatkami złuszczającymi się mniej lub bardziej intensywnie. Łupież tłusty to cięższa odmiana łupieżu łojotokowego, złuszczające się kawałki są większe, niekiedy żółtawe i tłuste. 

W leczeniu często wystarczające jest zastosowanie specjalnego szamponu przeciwłupieżowego, jeśli problem nie znika należy zgłosić się do dermatologa. Łojotokowe zapalenie skóry oznacza jej stan zapalny, powodujący, że łuszcząca się skóra jest tłusta. 

Dodatkowo na jej powierzchni pojawiają się białe lub żółtawe plamy, skora jest podrażniona i zaczerwieniona, swędzi, a włosy nadmiernie wypadają. Leczenie powinno być ukierunkowane na łagodzenie stanu zapalnego oraz eliminację grzybów wywołujących go.

Łysienie jest wynikiem utraty włosów na ograniczonej powierzchni lub na całej skórze głowy. Jest skutkiem przejściowego lub trwałego wypadania włosów.

Łysienie dzielimy na trzy rodzaje: łysienie androgenowe męskie i kobiece (zjawisko fizjologiczne związane z wiekiem) oraz łysienie plackowate (nagła, ogniskowa utrata włosów, występująca zarówno u dorosłych jak i u dzieci). 

Jego przyczyn jest bardzo wiele, oto kilka z nich:

  • mechaniczne: wyrywanie;
  • toksyczne: w wyniku zatrucia metalem ciężkim;
  • jako powikłanie po chorobie zakaźnej lub układowej;
  • jako skutek przyjmowania leków.