Brodawki


Odróżnia się kilka rodzajów zmian klinicznych: brodawki zwykłe, stóp, płaskie czyli młodocianych, oraz kłykciny kończyste, czyli płciowe.

Brodawki

Określa się często nazwą kurzajki, jest to zmiana wywoływana przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Odróżnia się kilka rodzajów zmian klinicznych: brodawki zwykłe, stóp, płaskie czyli młodocianych, oraz kłykciny kończyste, czyli płciowe.

Brodawki płaskie (młodocianych) występują przeważnie u dzieci na twarzy i rękach w postaci drobnych, cielistych grudek o gładkiej powierzchni. Leczenie polega na złuszczaniu lub elektrokoagulacji.

Brodawki zwykłe występują u dzieci i dorosłych, najczęściej na dłoniach, palcach i stopach, ale także na błonach śluzowych. Są to grudki barwy brunatnej o nierównej, chropowatej powierzchni. Łatwo przenoszą się przez kontakt bezpośredni, może występować również samozakażenie. W leczeniu stosuje się łyżeczkowanie, zamrażanie, elektrokoagulację, pędzlowanie środkami żrącymi.

Z metod leczenia ziołami – sok jaskółczego ziela działający żrąco. Brodawki stóp to pojedyncze wykwity, które wnikają głęboko do skóry. Mogą wywoływać odczyn zapalny, są bolesne. Stosuje się leczenie podobne jak w przypadku brodawek zwykłych. Kłykciny kończyste – choroba rozwija się zwykle w okolicach narządów płciowych w postaci niewielkich grudek, rosnących i przybierających formę uszypułowanych tworów kalafiorowatych.

Przenosi się drogą płciową, okres wylęgania wynosi od 6 tygodni do kilku miesięcy. Leczenie jest chirurgiczne lub za pomocą zewnętrznych środków chemicznych. Powinno być jednak poprzedzone leczeniem stanu zapalnego wywołującego u kobiet upławy, a u mężczyzn stan zapalny napletka.